Pazartesi , 25 Ekim 2021
iletim hatları
kablolu ve kablosuz iletim hatları

Veri İletim Hatları

Veri iletim hatları verilerin iletildiği bakır fiber yada kablosuz ortamlardır.

Veri İletim Hatları 1 – image 10

Bakır
Bükülü Çift (Twisted Pair) – CAT 3,4,5,6,7
Koaksiyel kablo – Kalın ya da ince (Thick, Thin)

Optik Fiber
MultiMode
SingleMode

Kablosuz (Wireless)
Radyolink
Uydu
Havadan iletilen ışık (Lazer uygulamaları)
Infrared, Bluetooth

Bakır Kablo (Bükümlü Kablolar)

Bakır kablolar metalik iletken sınıfında bir kablodur.  Haberleşmede genellikle çift bükümlü olarak kullanılır. 

Çift bükümlü kablolarda, çıplak kabloların her biri bir yalıtım malzemesi (örneğin plastik) ile giydirilir ve kablolar çiftler halinde birbirine bükülür. Bu şekildeki basit bükümler, Çıplak kablonun ürettiği elektromanyetik alanın etkisini sınırlayıp diğer kablolarda parazit oluşumunu önleyerek, Kablo çiftini elektromanyetik alanın etkisine karşı daha az duyarlı yapıp diğer kablolardan kaynaklanan paraziti önleyerek, kabloyu haberleşmede kullanıma uygun hale getirir. 

Veri İletim Hatları 2 – image 11
Bükümlü Kablo

Koaksiyel Kablo

Koaksiyel kablo, merkezde iletken kablo, kablonun  dışında yalıtkan bir tabaka, onun üstünde tel zırh ve en dışta yalıtkan dış yüzeyden oluşur. Bakır örgü ve bakır tel kablonun ekseni aynı olduğu için bu kabloya  eş eksenli (koaksiyel) kablo denir.

Yüksek çalışma frekanslarında kayıpları azaltmak ve iletim yollarını yalıtmak için yaygın kullanılırlar. Yüksek frekanslarda dış iletken (bakır örgü) harici girişime karşı mükemmel kalkanlama sağlar. Ancak  düşük frekanslarda bu kalkanlama pek etkili değildir.  Bu yüzden düşük frekanslarda pek tercih edilmez, zaten maliyeti bakır kabloya göre daha fazladır.

Veri İletim Hatları 3 – image 12

Fiber Optik Kablo

Optik fiber kablolar üzerinden bilgi ışık ile iletilir. Işığın yansıma prensibi kullanılır. Işık modüle edildikten sonra fiber optik kabloya iletilir.

Veri İletim Hatları 4 – image 13
Fiber Optik

Kablosuz Haberleşme

Kablo çekmenin mümkün olmadığı durumlarda tercih edilir. Haberleşme sistemlerinin taşınabilir olmasını sağlar. Kablo çekmeye göre maliyeti daha düşüktür.  Transmisyon yolundaki atmosferik olaylar (kar, yağmur vs.) ve nesnelerden etkilenir.

Wireless communication
Kablosuz Haberleşme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir