Pazar , 24 Ekim 2021
xdsl
xdsl

xDSL Teknolojisinin Temelleri

xDSL, modem benzeri bir teknolojidir. İletim hattının her iki ucuna, genellikle dijital formatta akan, veriyi yüksek hızlı analog sinyallere çeviren cihazların takılması şeklinde uygulanır. Yüksek hızlardaki DSL bağlantıları iletim hattında analog kodlarla gerçekleştirilmektedir. xDSL sinyal frekans aralığını; POTS, giden akış(Upstream) ve gelen akış (Downstream) veri olmak üzere 3 temel parçaya böler. Bu işlem günümüzde genel olarak üç ayrı modülasyon tekniği ile gerçekleştirilmektedir:

  1. 2B1Q
  2. CAP (Carriless Amplitude Phase Modulation)
  3. DMT (Discrete Multi-Tone Modulation)

xDSL hem simetrik hem de asimetrik çalışabilen bir yapıdır. Bunun sebebi olarak da iletişim anında ister tek yönlü, istenirse her iki yönde yüksek hızlara ulaşılabilen konfigürasyonların yapılabilmesine olanak tanıması gösterilir. Bir iletim hattının simetrik çalışması, veri iletim kanallarının her iki iletim yönünde de eşit band genişliğine sahip olması durumu olarak düşünülebilir.

Asimetrik uygulamalar ise, kanal band genişliğinin bir yönde daha fazla olduğu uygulamalardır. Örnek vermek gerekirse, web uygulamalarında, kullanıcı verinin kaynağı olan tarafa çok az bilgi göndermesi gerekir, zira çoğu zaman gönderilen bilgi sadece kontrol bilgisinden ibarettir. Diğer taraftan, veri kaynağından kullanıcı tarafına gerçekleşen transferde ihtiyaç duyulan band genişliği çok daha yüksek seviyelerdedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir