Çarşamba , 4 Ağustos 2021
Yapay Zeka ve Geleceğin Meslekleri 1 – yapay zeka ve gelecegin meslekleri 5e8260f6ef550

Yapay Zeka ve Geleceğin Meslekleri

Veri Dedektifi

Şirketlerin kurgusal bir reklam için, büyük verileri ve gizemleri araştırmalarına destek olabilecek yaratıcı ve yetenekli bireyler için yeni bir pozisyonun varlığından bahsediliyor. Pozisyonda çalışacak kişiler, “Verilerimiz bizlere ne gösteriyor? Hangi sırları içeriyor?” şeklinde soruların yanıtlarını verecek. Bu tür bir pozisyon, esas veri becerilerine haiz, veri okuyabilen ve meraklı kişiler için uygun olabilir. Bu kariyerin önümüzdeki birkaç sene içinde inanılmaz bir halde gelişeceği öngörülüyor.

Bilgi İşlem Destekleyici

Şirketlerin IT operasyonlarını dijital stratejileriyle kaynaştırmak için deneyimli Data İşlem Destekleyicilerini işe almaya başlamış olacağı. İdeal adaylar, dijital eğilimlerden yararlanarak, informasyon işlem yenilikçiliğini teşvik ederek bir emek harcama ortamının oluşturulmasına öncülük edecekler. Amaç, kullananların istenen uygulamaları seçmesine olanak tanıyan otomatik bir self-servis platformu oluşturmak ve veri kontrolü, güvenlik, yönetişim ve uyumu korurken çalışanların üretkenliğini ve katılımını çoğaltmak için sanal asistanlar oluşturmak.

Etik Kaynak Kullanımı Yetkilisi

Teknoloji, pek fazlaca zor ve bunaltan işleri ortadan kaldıracak sadece, etik problemleri yok etmeyecek. Hatta, kim bilir bu problemlerin daha da artmasına niçin olacak. Bu aşamada etik kaynak kullanımı yetkilileri, büyük şirketlerin önceliklerinin ve etik taahhütlerinin gerçekte uygulanmasını sağlayacaklar. Pozisyon, üç ana etik harcama kategorisini kapsıyor: enerji, atık ve topluluk sponsorluğu. Etik Kaynak Kullanımı Yetkilisi, paydaşların etik istekleri ile sözleşmeye uyum sağlamak adına meta ve hizmetlerin otomatik temini mevzusunda araştırma meydana getirecek, takip edecek ve anlaşma meydana getirecek.

Yapay Zekâ İş Geliştirme Yöneticisi

Yapay Zeka ve Geleceğin Meslekleri 2 – yapay zeka ve gelecegin meslekleri 5e8260fa3d3ad

Yapay zekâ teknolojilerinin öngörülebilir gelecek için yapamayacağı tek bir şey var: iş geliştirme ve pazarlamasını yapmak. İnsan informasyon ve çabasını gerektiren bu vazife tanımları için istihdam sağlanacak AI İş Geliştirme Yöneticileri, geniş tabanlı satış ve iş geliştirme faaliyetlerini hızlandırmak için etkili ve hedefli programlar tanımlayacak, geliştirecek ve uygulayacaklar.

Edge (Uç) Programlama Uzmanı

Bilgi işlem sektörü hızla ilerlerken, büyük işletmelerin bu gelişime ayak uydurmalarına destek olacak bireylere ihtiyacı olacak. Gelecekte veri altyapısını tamamen tekrardan tasarlayacak Edge (Uç) Programlama Uzmanları kariyerinin dünyaya gelmesi muhtemel görünüyor. Uç bilgisayar programlama için akıllı altyapı kabiliyetlerini geliştirmek suretiyle; Edge (Uç) Programlama Uzmanı, IoT yol haritasını tanımlayacak, teknik gereksinimleri dikkatle değerlendirecek ve yatırımların geri dönüşünü ölçecek.

Yürüyüşe / Sohbete Eşlik Edecekler

Değişen teknolojinin giderek geliştiği çağda, yapay zekâ ve otomasyon daha çok iş yapıyor ve insanoğlu daha uzun yaşıyor. Netice olarak, işi olmayan bireylerin yeni iş türleri bulması ve çalışamayacak durumda olan yaşlıların arkadaşlık kurması için bir gereksinim var. Cognizant’a nazaran, yaşlıları kendi evlerinin rahatlığında onlarla yürüyecek ve konuşacak kişiler için açılacak iş ilanlarını yakın gelecekte görmeye başlayacağız. İdeal adayların, konuşmaya hükmetmek yada liderlik etmek yerine konuşmayı dinlemek, yanıtlamak ve yönlendirmek mevzusunda yetenekli olması planlanıyor. Bu iş için en eleştiri nokta ise dikkatli olmak.

Fitness Bağlılık Danışmanı

Teknoloji meraklıları için bir diğeri: Fitness Bağlılık Danışmanları. Görünüşe göre, gelecekte pek çoğumuz hala kilo vermek için mücadele edeceğiz. Sadece artık mücadelelerimizle yalnız kalmayacağız. Günlük fizyolojik aktivitelerini seyretmek için giyilebilir akıllı bantları kullanarak bu iş için gönüllü bireylerle ilgili her şeyi takip edecek, uzaktan koçluk ve danışmanlık oturumları sağlayacak ve arkasından verileri çözümleme edecek Fitness Bağlılık Danışmanları iş ilanlarını da kısa sürede görmeye başlayacağız.

Yapay Zekâ Destekli Sağlık Teknisyeni

Yapay zekâ teknolojisi ile güçlendirilen sağlık hizmetleri, artık talep üstüne her insana sunuluyor. Bir Hemşire/Hemşir ile aynı sıhhat bakım becerilerini meydana getirecek, bununla beraber teletıp araçlarını ve konut içi kontrol ekipmanlarını kullanacak ve onları uzaktan sunacak teknoloji meraklıları bu meslek grubu için ideal. Yapay zekâ yardımıyla, hemşireler ek olarak daha çok rahatsızlığı teşhis edip tedavi edebilecek. Bu görevde, nihayet teknoloji AI teknolojisi ve uzaktan erişilebilir doktorların yardımıyla hastalara uygun tedaviyi incelemek, teşhis etmek, uygulamak ve reçete yazmakta görevli olacaksınız. İdeal adayların, hastalarla münasebet kurma mevzusunda itimat verici ve dijital teşhis araçları ve uzaktaki doktorlarla en iyi şekilde iletişimde olma mevzusunda verimli olmaları gerekiyor.

Siber Kent Analisti

Yapay Zeka ve Geleceğin Meslekleri 3 – yapay zeka ve gelecegin meslekleri 5e8260fbe5667

Akıllı şehirler yaşamımıza girmeye başladı. Bu proje esnasında siber kent analistleri, telefon hatlarının bugünün altyapısını koruyacak ve bunun altında yatan teknolojiyi de iyi durumda tutacaklar. “Siber kent analistleri, tüm teknik ve iletim ekipmanı işlevlerinden taviz vermeden, biyo-veriler, yurttaş verileri ve varlık verileri de dahil olmak suretiyle, şehirlerdeki ‘sıhhatli’ verilerin tertipli bir halde akışını sağlayacaklar. Siber kent analist ekibinin bir üyesi olarak, dijital sistemlerin ve süreçlerin işlevselliğini ve güvenliğini sağlayacaksınız.

Genomik Portföy Direktörü

Nihayet yıllarda biyoteknoloji araştırma ve geliştirme ve üretiminin patlamasıyla sektör, tıbbi pazara sunulan yeni ilaçların ölçeğini ve kapsamını çoğaltmak için yeni fırsatlara haiz. DNA analizi ve CRISPR / Cas gen düzenleme teknolojisindeki ilerlemelerle, ilaçlar benzeri görülmemiş oranlarda yenileniyor. Önümüzdeki 10 sene süresince her sene piyasaya fazlaca sayıda FDA onaylı ürünlerin tanıtılması planlanıyor.  Bu hedeflere ulaşılması açısından firmalar gelecekteki büyümelerini şekillendirmeye ve yeni ürün tekliflerinin, müşterilerin sağlıkla ilgili devam eden gereksinimlerine uymasını ve şekillendirilmesini sağlamak için kuvvetli bir ticari geçmişe haiz, Genomik Portföy Direktörü pozisyonunda deneyimli yöneticilere gereksinim duyacak.

İnsan-Makine Ekip Yöneticisi

Yapay Zeka ve Geleceğin Meslekleri 4 – yapay zeka ve gelecegin meslekleri 5e8260fd0aca7

İnsan-makine ortaklaşa iş yeni bir işgücü. Robotların / AI yazılımının kuvvetli yanlarını (doğruluk, dayanıklılık, hesaplama, hız, vb.), insanların kuvvetli yönleriyle (biliş, yargı, empati, fazlaca yönlülük vb.) birleştirmeye destek olabilecek bireyler için coşku verici bir kariyer fırsatı mevcut. Bu pozisyonun esas görevi, insanların ve makinelerin kabiliyetlerini, hedeflerini ve niyetlerini karşılıklı olarak ilettikleri bir etkileşim sistemi geliştirmek ve insan-makine ortaklaşa iş için bir vazife planlama sistemi tasarlamak.

Finansal Sağlık Koçları

Dijital bankacılıktaki patlama ile ilgili konuşulmayan gerçek, para sızıntısının oldukça yaygın olmasıdır. Giderek artan dijital finans işlemleri karşısında, birçok bankacılık müşterisinin, ücret yapılarını ve finansal yönetime en uygun yaklaşımları tam olarak anlamaları için uygun zamanları bulunmuyor. Bu durum, uzun vadeli finansal uygunluğa ve uzun vadeli kârlılığa zarar verebilmekte. Bunun için belirtilen çözüm ise Finansal Yaşam Koçları.

Dijital Terziler

Cognizant, online giyim siparişlerinin yüzde 40’ının kusurlu boyutlandırma ve uyum sebebiyle iade edildiğini belirtiyor. Bu sebeple E-ticaret ürünlerinin uyumunu mükemmelleştirmek için müşterileriyle çalışmak suretiyle yetenekli, moda dostu terziler ve tasarımcılar arayan E-ticaret sitelerinin artacağı öngörülüyor. Bu terziler, müşterilerin ölçümlerini almak için nihayet teknoloji idrak etme kabinlerini kullanacak, giysiler üretecek ve müşterilerin evlerine giderek tasarımların uygunluğundan güvenilir olacak. Modayı seviyor ve takip ediyorsanız bu meslek tam size göre!

Finansal Güven Yöneticisi

Cognizant raporuna bakılırsa, İsviçre banka hesapları artık geçmişte kaldı ve onların yerini blockchain özellikli para birimleri aldı. Şirketlerin, incelemeyi önlemek için geliştirilen para birimleriyle ilgili finansal bütünlüklerini açıkça kanıtlamaları gerekiyor. Bu doğrultuda firmalar, kurumlarının finansal ve kamu bütünlüğünü destekleyen, pozitif bir kamu imajını sürdürmek için halkla ilişkiler uzmanlığı ile geleneksel ve kripto para birimleri ile uğraşmak için ihtiyaç duyulan birleşik finansal ve düzenleyici zekâya haiz bireylere yakın gelecekte gereksinim duyacak.

Kuantum Makine Öğrenme Analisti

Yapay Zeka ve Geleceğin Meslekleri 5 – yapay zeka ve gelecegin meslekleri 5e8260fe83ce8

Markaların yazılım araştırma ekiplerine katılmak suretiyle, parlak ve iddialı kuantum makine öğrenimi (QML) analistleri, geleceğin yapay zekâ meslekleri içinde içeriyor. Bu pozisyonda çalışacak bireyler, kuantum informasyon işleme disiplinlerini makine öğrenimi ile entegre ederek yeni kuşak çözümleri araştırır ve geliştirirler. QML analistleri, öğrenme algoritmalarının hızını ve performansını çoğaltmak ve gerçek dünyadaki iş sorunlarını mümkün olan en kısa sürede ele almak için kuantum teknolojilerini kullanır. Ek olarak kuantum bilgisayar sistemlerinin enerjisini, dayanıklılığını ve etkinliğini çoğaltmak için makine öğrenimi geliştirir ve uygularlar.

Sanal Mağaza Asistanı

Yapay Zeka ve Geleceğin Meslekleri 6 – yapay zeka ve gelecegin meslekleri 5e826100214f0

Online perakende satışın ortaya çıkmasından bu yana mağazalar; müşterilerini ikiye katlamak için büyük bir baskı altına girdi. En büyük zorluklardan biri, müşterilerin aradıkları şeyleri bulmak için büyük bir alan üstüne kurulu satış noktalarında gezinmeye çalışırken yaşadıkları vakit ve efor kaybıydı. Bu aşamada, müşterilerle sanal gereksinimleri hakkında konuşan, ürünlere tavsiyelerde bulunan ve ondan sonra müşterilerin gereksinim duydukları her şeyi sunan geleceğin mağaza asistanları devreye giriyor. Markalar, Sanal Mağaza Asistanı olarak görevlendirilecek kişilerin sektör ile ilgili informasyon, beceri, tutku ve tasarımlarına gereksinim duyacak.

Kişisel Veri Brokerı

Rapora göre, firmalar yakın gelecekte, müşteriler adına veri ticareti yapabilen ve müşterinin veri getirisini en üst düzeye çıkarmanın yeni yollarını izleyebilecek kişiler için işe alımlar meydana getirecek. Başarı göstermiş kişisel veri brokeri, bir müşterinin kendi mikro veri feed’lerinden yarattığı her türlü kişisel veriyi takip eder, ticaret yapar ve tercihleri ​​platform verilerine aktarır. Öteki sorumluluklar içinde, ulusal ve internasyonal veri alışverişi verilerinden elde edilmiş geliri en üst düzeye çıkarmanın yollarını aramak; fiyatlandırma ve pazara yeni teklifler gönderme; yeni veri sorunlarının izlenmesi ve birleştirilmesi (API taleplerinden mikro veri feed’lerine); ve müşterilerin tavsiye ve destek kanalıyla veri gelir akışlarını anlamalarına ve en üst düzeye çıkarmalarına destek olmak yer alır. Bu pozisyonda yer alacak kişiler; ustalaşmış bir ağdan yararlanacak, süratli düşünme ve yaratıcılık sergileyecek ve muhteşem analitik beceriler ve baskı altında emek harcama becerisi gösterecektir.

Kişisel Hafıza Yöneticisi

Yapay Zeka ve Geleceğin Meslekleri 7 – yapay zeka ve gelecegin meslekleri 5e8261020e0f5

Sağlık hizmetlerindeki şaşırtıcı gelişmeler uzun yaşam beklentilerini artırdı. Rapora nazaran, bireylerin daha uzun yaşam beklentileri ile başa çıkmak için yenilikçi çözümlere gereksinimleri var, şundan dolayı beyinle ilgili sıhhat hizmetlerindeki ilerlemeler geride kalıyor. Kişisel hafıza yöneticilerinden beklentiler; kolay bellek kaybının yarattığı stres yada kaygıyı azaltmak için geçmiş deneyimleri tekrardan şekillendirmek ve mimarlık etmek için çeşitli alan kişi paydaşları, medya ve zamanı kaynaklar içinde danışmanlık yapmak.

Yapay Zekâ Yolculuğu Kurucusu

Cognizant’ın yayınladığı rapor; “edinim ekonomisinde” bir öncü olarak, yakın geçmişte yeni kuşak hikayelerin tasarlanmasına, yazılmasına, oluşturulmasına, oyunlaştırılmasına, inşa edilmesine ve en önemlisi kişiselleştirilmesine destek olabilecek Yetenekli Yapay Zekâ Yolculuğu Kurucuları için bir pozisyon açığı doğacağını vurguluyor. Bu pozisyonda vazife alacak bireyler, müşterilerin yapay zekânın yer, mekan ve vakit deneyiminde ilerlemesi için lüzumlu unsurları oluşturmak adına yetenekli mühendislik liderleri ve teknik sanatçılar ile ortaklaşa iş meydana getirecek. Suni Zekâ Yolculuğu Oluşturma ekipleri, müşterilerin Game of Thrones, Yıldız Wars ve Harry Potter şeklinde hayal edebilecekleri herhangi bir film türünden yararlanarak anında etkileşimde bulunmaları için “sanal senaryolar” hazırlayacak.

Otoyol Denetleyici

10 sene içinde belediyelerin, kent içi yol ve hava sahasının düzenlenmesine destek olacak; hava ve yol alanını seyredip, düzenleyerek planlayacak, otonom otomobillerin ve dronların uzay yönetimi için kullanılan otomatik AI platformlarını programlayacak otoyol denetleyicileri arayacağı belirtiliyor.

Genetik Çeşitlilik Sorumlusu

Yakın gelecekte, işe alımla görevlendirilenler, çalışanlar arasındaki entegrasyonu sağlamak için genetik çeşitliliğe bakacaklar. Genetik çeşitlilik sorumlusu olarak, birincil rolünüz genetik enklüzyon ortamını geliştirirken şirketlerin karlılığını ve verimliliğini kolaylaştırmak. Bununla birlikte, genetiği artırılmış iş gücüne ilişkin yasal yönergeler ve görevler çerçevesinde etkinlik gösterecek, şirket çapında bir genetik eşitlik politikası oluşturacak ve yönetimi, söz mevzusu politikaya kendi iş birimlerinde uyulması için teşvik etmeye çalışacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir