Pazartesi , 25 Ekim 2021
Yaygın Kullanılan Programlama Dilleri 1 – en yaygin kullanilan programlama dilleri 5e82672fcd824 e1585657702429

Yaygın Kullanılan Programlama Dilleri

Programlama dilleri bir bilgisayara yada cihaza hangi koşullarda nasıl işlem yapacağının anlatılması olarak tanımlanabilir. Günümüze kadar gelmiş pek oldukça yazılım dili vardır. Bu dillerden bazıları popülerliğini koruyup günümüzün en sık kullanılan diller haline gelmiştir. Popülerliklerinin sebepleri olarak her programla dilinin ayrı özellikleri bulunmakla birlikte işlevselliğiyle öne çıkanlar ön sıralarda yer almıştır. Bunlardan bazıları aşağıda ayrıntılarıyla listelenmiştir.

En yaygın kullanılan programlama dillerini TIOBE Programlama Topluluğu endeksine nazaran sıralayabiliriz. TIOBE’nin oluşturdu bu endeks programlama dillerinin popülerliğinin bir göstergesidir. Endeks ayda bir güncellenir. Derecelendirmeler, dünya genelindeki mühendislerin sayısı, kurslar ve üçüncü taraf satıcılara dayanmaktadır. Kasım 2019 İçin TIOBE Endeksi aşağıdaki gibidir.

Yaygın Kullanılan Programlama Dilleri 2 – en yaygin kullanilan programlama dilleri 5e8267317320c

Biçim 1. TIOBE Programlama Topluluğu Endeksi

TIOBE Programlama Topluluğu endeksine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Java

Java ilk olarak 1991 senesinde akıllı televizyonlar için programlama dili olarak kullanıldı. 1995 senesinde Sun Microsystems’tan James Gosling tarafınca geliştirilerek nesne yönelimli ve oldukça kapsamlı yazılım dili haline geldi. Programlama dili denilince akla ilk gelen programlama dillerindendir. Şu anda ise dünyanın en popüler programlama dilidir. Birçok yazılımcı tarafınca geniş kullanım alanına haiz olduğundan tercih edilmektedir. Windows, Linux ve Mac platformlarında rahatça kodlanabilir. Java yalnız bilgisayarlarda değil, web uygulamalarına, cep telefonlarına, oyun makinelerine, konut aletlerinden NASA’nın uydu sistemlerine kadar geniş bir yelpazede uygulama alanı bulunmaktadır. Nihayet aşama popüler, büyük sistemler inşa etmenin en sağlam ve güvenilir yollarından biri olarak kabul edilir.

C

C dili 1970’lerin başlangıcında Dennis Ritchie tarafınca Bell Laboratuvarında Unix işletim sistemi ile kullanılmak için tasarlanmıştır. 1989 senesinde ABD Ulusal Standartlar Enstitüsü (ANSI) tarafınca standartlaştırıldı. En yaygın kullanılan eski programlama dillerinden kabul edilen C, tüm zamanların en oldukça kullanılan dillerden biridir. C dili makine diline yakın olması sebebiyle hem donanımda hem de uygulama geliştirmede kullanılır. C programlama dili ile PIC, ATMEGA benzer şekilde neredeyse tüm mikroişlemciler programlanabilirler.

Python

Günümüzün en popüler programlama dillerinden olan Python, 1990 senesinde Guido Van Rossum tarafınca geliştirilmiştir. Öğrenilmesi ve yazılması rahat bir dil olduğundan pek fazlaca yazılımcı ve programcı tarafınca tercih edilmektedir. Windows, Mac OS, UNIX, LINUX benzer şekilde işletim sistemleriyle uyumludur. Python dilinin kullanım alanı oldukça geniştir ve nesne yönelimli, oldukça amaçlı bir dildir. Uygulama yelpazesinin geniş olmasıyla beraber tercih edilen programlama dillerinde üst sıralarda yer almıştır. Elektronik programlamada da kullanılmaktadır. Python’u bugünün en popüler programlama dillerinden biri icra eden kullanışlı üçüncü taraf kütüphanelerin varlığıdır.

C++

C ++, 1970’lere dayanır; nesne yönelimli, orta düzey bir programlama dilidir. Günümüzün en popüler programlama dillerinden kabul edilen C ++ dili ile oyunlar, ofis uygulamaları, grafikler, video editörleri ve işletim sistemleri benzer şekilde bilgisayar programları ve yazılımlar oluşturmak için kullanılır. Gömülü sistemlerde de kullanılmakta ve bu sistemlerin popülaritesi artmaya devam ettikçe, gelecekte C ++ daha oldukça kullanılacaktır.

C#

C#, Microsoft tarafınca 90’lı yıllarda oluşturulmuş bir yazılım dilidir. Bu nesne yönelimli programlama dili Java’ya benzer. Microsoft bu dile destek verdiğinden dolayı şu an bile hala kullanılmakta olup popüler diller arasındadır. Kullanım alanları bilhassa mobil uygulamalardan bulut uygulamalara ve bilişim sektöründe kullanılan uygulamalara kadar pek oldukça alanda süratli ve daha rahat program geliştirilebilmektedir.

Visual Basic .NET

Microsoft tarafınca geliştirilen bir diğeri yazılım dili olan Visual Basic, nesne tabanlı, üst düzey, oldukça amaçlı görsel bir programlama dilidir. Rahat uygulama geliştirmek için de kullanıldığı için oldukça popüler bir dildir. .Net ile masaüstü uygulamaları, mobil uygulamalar ve web uygulamaları geliştirebilirsiniz. .NET üstünde uygulama geliştirmek istiyorsanız Visual Studio Programını kullanmanız gerekmektedir.

JavaScript

Javascript web uygulamalarında kullanılan en popüler programlama dilidir. İsim benzerliğine rağmen, JavaScript; Java ile ilgili değildir. Bugün web sitelerinin oldukça büyük bir oranı fazlası JavaScript kullanmaktadır. JavaScript ile HTML kullanılarak yapmak mümkün olmayan diğeri görevleri daha dinamik hale getirmek için kullanılır. Ek olarak oyunlar ve API’ler oluşturmak için kullanılabilir. JavaScript günümüzde en popüler programlama dilleri içinde yer almasına rağmen yavaştır ve açıklara sebebiyet evrensel bir dildir.

PHP

PHP, 1995 senesinde ortaya çıkmıştır ve PHP dinamik ve etkileşimli Web sayfaları yapmak için kullanılır. Yaygın kullanılan dillerden kabul edilen php, HTML içine gömülebilen sunucu taraflı bir yazılım dilidir. WordPress, Feysbuk ve Yahoo benzer şekilde büyük siteler PHP’yi tercih etmişlerdir.

SQL

SQL, 1974 senesinde IBM Araştırma Merkezi’nde geliştirilmiştir ve başlangıçta SEQUEL olarak malum bu dil veri yönetmek ve veri tabanı tasarlamak için kullanılan bir yazılım dilidir. SQL (Structured Query Language- Yapılandırılmış Sorgu Dili), bir veri tabanındaki içeriğin eklenmesine, erişilmesine ve yönetilmesine müsaade eden bir veri tabanı sorgulama dilidir. SQL, web uygulamasının arka uç veri tabanı ile etkileşime girer.

Swift

Apple tarafınca iOS ve OS X işletim sistemlerinde uygulama geliştirmek için Objective-C dilinden türemiş nesne yönelimli bir programlama dilidir. Swift, anlaşılması açık dildir ve daha yeni bir dil olmasına rağmen kullanımı yaygındır.

Ruby

En fazlaca kullanılan programlama dillerinden kabul edilen Ruby, 90’lı yılların ortalarında Japon bir mühendis olan Yukihiro Matsumoto tarafında geliştirildi, Python’a benzeyen, dinamik ve nesne yönelimli bir dildir. Ruby kodunun okunması, yazılması ve anlaması kolaydır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir